Misje EUROGENDFOR

 

OPERACJE EUROGENDFOR 
(Zakończone i Trwające)

Udział EUROGENDFOR w operacji EUFOR "Althea" w Bośni i Herzegovinie

Od 22 listopada 2007 do 28 października 2010 EUROGENDFOR realizował zadania w ramach operacji “Althea” w BiH i był odpowiedzialny za wyznaczenie personelu do Sztabu IPU. Koordynował również wkład poszczególnych państw do IPU w ramach tej operacji.
Zaangażowanie w misję “Althea”, która była pierwszą misją EUROGENDFOR od czasu jego utworzenia w 2004 r., stało się kamieniem milowym w jego rozwoju i postrzeganiu jako ważne i godne zaufania narzędzie pozostające w dyspozycji Unii Europejskiej, w zakresie udziału w operacjach zarządzania kryzysowego.

Udział EUROGENDFOR w operacji MINUSTAH na Haiti w 2010

Zaangażowanie w operację "MINUSTAH", było pierwszym udziałem w misji pod flagą ONZ. Zgodnie z Rezolucją Rady Bezpieczeństwa ONZ nr 1908, Europejskie Siły Żandarmerii skierowały do udziału w operacji na Haiti po jednym FPU zadeklarowanym przez Francję i Włochy oraz hiszpański pluton specjalny. Ich zadaniem było wsparcie działań policji cywilnej ONZ, zapewnienie asysty dla Policji Narodowej Haiti, agencji humanitarnych i innych organizacji zatwierdzonych przez Organizację Narodów Zjednoczonych.
Udział EUROGENDFOR w tej misji zakończył się w dniu 3 grudnia 2010.

Udział EUROGENDFOR w operacji w AFGANISTANIE

W czasie szczytu NATO w Strasbourg-Kehl w kwietniu 2009 r. podjęto decyzję o utworzeniu misji szkoleniowej NATO (NTM-A) w Afganistanie. EUROGENDFOR zdecydował się dołączyć do tej operacji  a siły EUROGENDFOR pojawiły się na Teatrze działań 8 grudnia 2009 r. odgrywając znaczącą rolę w szkoleniu Policji Narodowej Afganistanu. Obecnie EUROGENDFOR jest zaangażowany w trzech obszarach w Afganistanie:

- eksperci EUROGENDFOR realizujący zadania w łańcuchu dowodzenia NTM-A,
- wsparcie i doradztwo szkoleniowe dla ANP,
- wsparcie dla AUP w ramach realizacji zadań przez zespoły PAT.

Udział EUROGENDFOR w operacji w Republice Środkowoafrykańskiej

Operacja Unii Europejskiej (EUFOR RCA) została rozpoczęta w dniu 1 kwietnia  2014. Kluczową rolę gra w niej zintegrowany pododdział Europejskich Sił Żandarmerii (IPU), który prowadzi działania w stolicy kraju – Bangui. Działania EGF koncentrują się na zaprowadzaniu we współdziałaniu z lokalnymi siłami bezpieczeństwa ładu i porządku oraz zwalczaniu przestępczości.

Udział EUROGENDFOR w operacji w Mali

W dniu 17 kwietnia 2014 r. CIMIN postanowił zaangażować EUROGENDFOR w misji EUCAP SAHEL Mali. Aktualnie służbę w ramach kontyngentu EUROGENDFOR pełni 12 ekspertów, którzy zajmują się doradzaniem oraz szkoleniem zarówno Żandarmerii jak i Gwardii Narodowej.